konferencja tra2016 2Transport Research Arena (TRA) to jedna z najważniejszych w Europie konferencji dotycząca transportu powierzchniowego. Jej inicjatorem jest Komisja Europejska we współpracy z Europejską Konferencją Dyrektorów Dróg CEDR oraz europejskimi platformami technologicznymi. W tym roku odbyła się w Polsce, na Stadionie Narodowym w Warszawie; współorganizatorami byli Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Celem konferencji są działania na rzecz badań, rozwoju i innowacji w transporcie, wzmacnianie współpracy świata nauki z przemysłem, także z udziałem polityków i decydentów.

konferencja tra2016 1
Tematyka wykładów i prelekcji obejmowała: ochronę środowiska naturalnego; technologie, projektowanie i produkcję pojazdów i statków; mobilność i transport ładunków w miastach i na długich dystansach; bezpieczne i trwałe systemy transportu; czynnik ludzki, ekonomię społeczną i prognozy na przyszłość; automatyzację i połączenia; środowisko sprzyjające wdrażaniu innowacji.
Konferencja TRA2016 i prezentacja stoisk uczestniczących firm i instytucji, są okazją, aby europejscy i polscy badacze oraz naukowcy zaprezentowali praktyczne zastosowania innowacyjnych projektów w szeroko pojętej tematyce transportu. Wiele z nich już niedługo będzie wpływać na standard życia każdego z nas. W tym roku okazję do zapoznania się z nimi mieli również pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.konferencja tra2016 baner